Ústavný súd SR pozastavil platnosť zákona beztrestnosti, ktorý by súdy znefunkčnil a prakticky zrušil tresty za protispoločenské trestné činy. Špeciálna prokuratúra však nie je priamo chránená ústavou. Všetky závažné protispoločenské trestné činy, ktorými sa príslušná inštitúcia zaoberá, sa tak spomalia alebo sa ich vyšetrovanie úplne zastaví. Generálny prokurátor, ktorý by ako nestranný pozorovateľ nemal súhlasiť so zrušením jednej z ďalších súdnych inštitúcií, sa ukázal ako zástanca dnešnej koalície. Niežeby mu to nevadilo, dokonca povedal, že by stačilo preradiť prokurátorov na iné pozície a nechať prípady na nich. Ktovie, či sa špeciálni prokurátori budú môcť sústrediť na riešenie predchádzajúcich prípadov.
Teraz tu máme opäť priamy útok na ďalšiu demokratickú inštitúciu. Útok na verejnoprávnu televíziu a rozhlas RTVS. Rovnako ako v prípade bývalých, nezávislých inštitúcií, Štatistického úradu, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Úradu pre reguláciu sieťových odvetví a nie príliš neutrálnej Slovenskej informačnej služby, parlament priamo rozhoduje prostredníctvom svojich volených kontrolórov o generálnom riaditeľovi a všetkom obsahu. Akoby vyhlásenia o potrebe počúvať alternatívne médiá na sociálnych sieťach, ktoré šíria ruskú propagandu priamo na Slovensku, nestačili, neriadia sa žiadnym overovaním zdrojov, žiadnymi novinárskymi pravidlami. Svojím spôsobom propagujú a priamo moderujú blogy s oveľa horším obsahom, ako je tento.
Pravdepodobný prezident slovenskej republiky zo strany Hlas sa snaží tváriť, že je to normálne a vláda predsa môže zasahovať do obsahu a vysielania štátnej verejno-právnej RTVS. Normálne to je len v niektorých krajinách mimo európskej únie. Zároveň mu nevadí politické ovládnutie ďaľšej súkromnej televízie s vysokou sledovanosťou. Ostatné médiá sa budú musieť prispôsobiť alebo sa im stane to isté. Keďže generálna prokuratúra je naklonená dnešnej koalícii a špeciálna prokuratúra rozpustená. Nie je na slovensku žiadna inštitúcia ktorá by riešila prípadnú protispoločenskú trestnú činnosť spojenú s organizovanou likvidáciou médií. Zostal tu len ústavný súd ktorý môže len chrániť vágne napísanú ústavu.
Všetko čo sa deje ale nerieši problémy ako neskutočne slabé školstvo, podpriemerné a zlyhávajúce zdravotníctvo, skorumpované súdnictvo, vysoké dane a odvody, nízke platy, zadĺžené verejné financie. Na slovensku je neskutočne veľa práce spojenej s chodom štátu, úradov, súdov atď. všetko by trebalo reformovať, posunúť aspoň do prítomnosti a pripraviť na budúcnosť. Nič z toho sa ale nedeje, riešime len to ako si aspoň zachovať demokraciu.