Ešte tak nie je ale bude.
To že voľby opäť vyhrali populisti nie je nič zarážajúce. Deje sa to vo veľa krajinách. Hlavne ako vzdor občanov a ukážka toho, že chcú aby boli riešené aj iné témy. Žiaľ na Slovensku vyhrali populisti opätovne volený a neprinášajúci nič nové. Mnohý sú obvinený z páchania protispoločenskej trestnej činnosti ako korupcia, podlácanie, organizovanie zločineckej skupiny a ak by niektorý neboli už aj odsúdený boli by tu aj tý.
Ich správanie je s každým ďaľším volebným obdobím len horšie. Už na začiatku od roku 2006 išlo o popieranie klientelizmu a káuz bez argumentácie. Mnoho káuz, z prvého obdobia, spôsobilo že niektorých ministrov sme už ďaľšie obdobia nevideli. Od roku 2012 už išlo o jedno-strannú vládu, kde boli upravené mnohé zákony, pravidlá a dosadení ľudia zo smeru na všetky ministerstá, správne rady a podobne. Zároveň sa stali nepriateľom číslo jedna nezávislí novinári a neziskové organizácie. Po roku 2016 vznikla nestabilná vláda viacerých strán. Jedna koaličná strana sa rozpadla úplne a ostatné dve sa stále vyhrážali rozpustením koalície. Zároveň išlo o obdobie spoluúčasti na únose Vietnamského podnikateľa z Nemecka, vraždy investigatívneho novinára a následného odchodu mnohých ministrov.
Dnes, ihneď po zvolení, sú kroky ľavicových populistov oveľa brutálnejšie. Okamžité odvolávanie úradníkov a zamestnancov ministerstiev. Rušenie štatútu oznamovateľa, rušenie špeciálnej prokuratúry. Schvaľovanie všetkého čo je možné, v zrýchlenom konaní. Obhajovanie sa porušovaním ľudských práv, bez ďaľšieho konkretizovania akých a prípadným zverejnením prípadov kedy sa tak stalo. Schvaľovanie rozpočtu, ktorý opäť berie zo súkromného dôchodkového sporenia. Mínanie financií bez dôvodu a rozuzmného argumentovania. Vytvorenie ďaľšieho ministerstva s vágnym a nejasným obsahom pôsobnosti. Snaha o obmedzenie prístupu nezávislých médií k informáciam a vyjadreniam politikov. Toto všetko stihli za jeden mesiac a pár dní.
Ďaľšie kroky, ľavicových populistov, sú úplne jasné. Obmedzenie novinárskej nestrannosti presadzovaním už vytvorených “alternatývnych / občianskych médií”, stíhanie vyšetrovateľov a úplná kotrola polície (kontrola justície je stále v ich rukách), zametanie a skartovanie usvedčujúcich materiálov z minulosti, obmedzenie kontrolných úradov len na “úrady” a pokračovanie v ekonomickom úpadku krajiny. Nejde o zveličovanie, takéto sú skúsenosti s ľavicovými populistami ktorý tu vládli 12 rokov a budú, pravdepodobne, ďaľšie 4 roky. Vynechávam obdobie Mečiarizmu. Je zaujímavé že všetky obdobia úpadku prežilo a počas nich stále pôsobí strana sns. Ide o večného spoločníka vlád dekadencie.
Proti návrhom sa postavila prezidentka. Pravdepodobne ich bude vetovať, lenže budúci rok tu máme prezidentské voľby. S požehnaním budúceho prezidenta / prezidentky by sa ľavicovým populistom ľahšie schvalovali tieto “zákony”. Je tu ešte európska únia a nezávyslé inštitúcie v eu. Týto nesúhlasia s danými zákonmi a vyžadujú ich stiahnutie alebo zmenu. Žiaľ, tieto inštitúcie môžu len zmraziť dotácie z eurofondov a pozerať sa. Slovensko bude nadalej klesať a upadať. Ekonomika skolabuje ako v Grécku s tým rozdieľom, že slovensko nepríde nikto zachraňovať. Ako exeplárny prípad a ukážku ochoty posilnenia eu, slovensko vylúčia zo zoznamu štátov eu. Odíde euro a mena ktorá vznikne bude, možno, na úrovni Srbského dinára.
Môžeme protestovať a popravde, toto je asi jediné možné “riešenie”. Pokým všetkých nepozatvárajú ako protištátne živle.
Problém ktorý bol a je spôsobený nízkym chápaním politiky, slabím vzdelaním a neochotou budovať vlastný štát. Politika je a vždy bude priamo ovplivňovať naše životy. Vzdelanie nám pomáha rozumieť a chápať informácie v súvislostiach, vyberať zdroje infomrácií rozumne. Vzdelanie nebolo na slovensku nikdy reformované k ohľadu na prítomnosť a s víziou do budúcnosti.
Opäť sme si zvolili politikov bez vízie a snahy čokoľvek zlepšiť. Jediné o čo im ide je osobný prospech.